21 lipca, 2021 Autor admin 0

Co trzeba wiedzieć o suplementach diety

Na rynku jest coraz więcej produktów nazywanych suplementami diety, jest też coraz więcej informacji o tym, że suplementy diety nie są dobre, że należy wybierać leki, bo suplementy diety są nieprzebadane, nie działają i nie wiadomo co w nich się znajduje.  Czy wszystkie suplementy diety są złe? Czy nie warto ich kupować? A jeżeli już kupować to które wybrać, żeby były dobre i wartościowe. Na te pytania nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, jak w wszystkich branżach są produkty bardzo dobre jakościową produkty średnie jak i te których lepiej nie kupować. poniżej znajdziesz kilka wskazówek czym się kierować przy zakupie suplementów, aby nie wyrzucać pieniędzy poza tym co najważniejsze wspomóc swój organizm a go nie zatruwać.

Co to jest suplement diety ?

Suplement diety to środek spożywczy, który ma za zadanie wzbogacić naszą codzienną dietę o witaminy, minerały lub inne substancje wykazujące efekt odżywczy lub fizjologiczny. Należy stosować je wspomagająco. Warto pamiętać, że suplement diety nie powinien być traktowany jako zamiennik zdrowej, zbilansowanej diety. Tego typu produkty wprowadza się na rynek w postaci pozwalającej na precyzyjne dawkowanie. Suplementy diety mogą mieć postać tabletek, kapsułek, drażetek, saszetek z proszkiem czy ampułek z płynem. Dostarczają one organizmowi niewielkie, starannie odmierzone ilości jednostkowe witamin, minerałów lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub fizjologiczny.

Suplementy diety w związku z tym, iż zostały sklasyfikowane jako środki spożywcze, muszą spełniać normy pod kątem jakości sensorycznej, odżywczej i bezpieczeństwa stosowania. Nadzór nad rynkiem suplementów diety sprawuje Główny Inspektor Sanitarny. Warto podkreślić, iż w Polsce, podobnie jak na terenie całej Unii Europejskiej, suplementów diety nie traktuje się jako leków. Owszem, ich obecność w aptekach może wprowadzać konsumentów w błąd, jednak podlegają one innym regulacjom niż leki. Choć prawo stawia producentom suplementów diety mniej restrykcyjne wymagania, nie muszą one przechodzić skomplikowanego procesu rejestracji popartego stosownymi badaniami, to ich skład nie może w żaden sposób zagrażać bezpieczeństwu konsumenta.

Wymagania dotyczące etykietowania Suplementów diety

Suplementy żywnościowe muszą być zgodne z ogólnymi przepisami dotyczącymi etykietowania żywności. Etykieta ma zawierać:

 • porcję produktu zalecaną do dziennego spożycia
 • ostrzeżenie o nieprzekraczaniu podanej zalecanej dawki dziennej
 • oświadczenie, że suplementy diety nie powinny zastępować zrównoważonej diety
 • oświadczenie, że produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla małych dzieci

Jak kupować suplementy diety ?

Zastanów się czy suplement diety jest Ci na pewno potrzebny? Skonsultuj się z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem.

Przede wszystkim zanim zdecydujemy się na zakup i przyjmowanie jakiegoś suplementu diety należy zastanowić się czy ten suplement diety jest nam rzeczywiście potrzebny.

Przed wyborem i zakupem jakiegokolwiek suplementu diety należy zastanowić się, czy moja sytuacja wymaga stosowania leku – czyli chcę coś wyleczyć lub zapobiec zachorowaniu czy jednak chcę uzupełnić niedobory w diecie i potrzebuję suplementu diety. I czy jestem pewny/pewna, że te niedobory w mojej diecie występują – i czy te niedobory zostały potwierdzone badaniami. Często odpowiedz na powyższe pytania jest bardzo trudna i niejednoznaczna i wtedy warto porozmawiać z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem i wspólnie z nimi zastanowić się, czy w Twojej sytuacji konieczna jest suplementacja diety, a jeżeli tak to jakie składniki powinny być dodatkowo dostarczane organizmowi.

Wyniki badań laboratoryjnych oraz rozmowa z lekarzem, farmaceutą i/lub dietetykiem są podstawą wyboru racjonalnej suplementacji. Nigdy nie należy kupować i przyjmować suplementu diety bez potrzeby i bez konsultacji!


Przeczytaj skład

Jeżeli wiesz już, że suplementacja w Twoim przypadku jest konieczna i wiesz co powinieneś lub powinnaś suplementować to przed zakupem suplementu diety warto przeczytać jego skład.

 • Jeżeli kupujesz suplement diety sprawdź, czy zawiera on w swoim składzie związki, które potrzebujesz? – np.:
  -potrzebujesz witaminy D – sprawdź czy suplement diety ją zawiera
  -potrzebujesz kwasu foliowego, bo planujesz ciążę – sprawdź, czy suplement diety go zawiera i w jakiej formie – kwas foliowy czy aktywne foliany
  -jesteś w ciąży i powinnaś suplementować DHA – sprawdź, czy dany suplement diety go zawiera
  -potrzebujesz magnezu – sprawdź w jakiej formie ten magnez występuje w danym suplemencie diety
  -potrzebujesz Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych – sprawdź co dokładnie znajduje się w suplemencie diety
 • Jeżeli kupujesz suplement diety sprawdź, czy zawiera on w swoim składzie związki w odpowiednich ilościach? – np.:
  -potrzebujesz witaminy D – sprawdź jaką dawkę zawiera dany suplement diety i czy jest ona odpowiednia dla Ciebie i dla Twoich potrzeb
  -potrzebujesz kwasu foliowego, bo planujesz ciążę – sprawdź, czy suplement diety zawiera go w odpowiedniej ilości 
  -jesteś w ciąży i powinnaś suplementować DHA – sprawdź, czy dany suplement diety zawiera właściwą ilość DHA 
 • Jeżeli kupujesz suplement diety zawierający bakterie probiotyczne to zwróć uwagę – jakie dokładnie szczepy bakterii ten produkt zawiera i w jakich ilościach – unikaj suplementów diety, w których nie ma podanych tych danych.
 • Jeżeli kupujesz suplement diety zawierający surowce roślinne to sprawdź czy wyciągi z nich otrzymywane są standaryzowane na zawartość związków czynnych. Informacja o tym, że wyciągi są standaryzowane daje Ci pewność, że produkt w każdej tabletce/kapsułce/dawce zawiera stałą ilość surowca i związków czynnych.
 • Jeżeli na opakowaniu nie ma podanego dokładnego składu produktu – nie kupuj tego produktu!
 • Jeżeli na opakowaniu nie ma podanych ilości składników – nie kupuj tego produktu!


Sprawdź firmę

Suplementy diety mogą być produkowane przez różne firmy. Warto, kupując suplement diety zwracać uwagę na firmę, która go produkuje – w szczególności na to:

 • Czy firma jest znana na rynku?
 • Czy produkuje inne suplementy diety – jeżeli tak to jakie?
 • Czy produkuje również produkty lecznicze?
 • Czy „chwali” się certyfikatami lub badaniami swoich produktów?


Sprawdź suplement diety

Przed zakupem suplementu diety warto sprawdzić jego status na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego  Jeżeli danego suplementu diety nie ma w tym rejestrze – nie kupuj go!


Kupuj suplement diety tylko w sprawdzonych
źródłach.

Jeżeli już wiesz co chcesz kupić, zrób to w aptece lub specjalistycznym sklepie unikaj zakupów na bazarach stacjach benzynowych jak i na zagranicznych portalach aukcyjnych czy ogłoszeniowych.